Åsa E Melander
Heffnersbron -- JAAA!!
I dagens ST finns en kanonbra insändare med rubriken:
 
 
Skribenten och Nackstabon, Benneth Kvarnström, föreslår i sin insändare, att bron från Skönsmon/Kuben över till Heffners/Skönsberg ska få heta Heffnersbron, och jag tycker att det är ett synnerligen bra förslag!!
 
Så här lyder hans insändartext i sin helhet:
 

Den nya bron över viken blir en fantastisk skapelse som syns vida omkring, till exempel från Nacksta.

 

Sundsvall är ett fint namn, som vi alla ortsbor är stolta över och gillar, därom finns inget tvivel.

Våra gäster till stan gillar också namnet.

 

Gamla Sandöbron står sig bra som namn med tanke på ön mellan älvbrinkarna.

Alnöbron är rätta namnet dit den går. Högakustenbron är ett namn med sting i.

 

Mitt förslag är Heffnersbron, med anknytning till platsens historiska betydelse för sågverken i regionen.

Heffners västra sågverk fanns till väster om nya bron norrifrån. På andra sidan om bron fanns Heffners östra sågverk.

Ett sätt är således att hedra en gammal verksamhet på platsen.

 

Per Fredrik Heffner hette grundaren av sågverken.

Heffners AB var bolagets namn verksam i Sköns kommun.

Under senare delen av 1800-talet in på 1930-talet pågick sågverksrörelsen.

Heffner var en driftig, arbetsam och hjälpsam person enligt uppgift. I ordet hjälpsam innefattades säkert det sociala med den tidens mått.

 

Jag vill således hedra alla "duktiga jobbare" från den högste chefen till den anonyma knubbpojken, i skolåldern, som tog hand om avkapet.

 

Nackstabon Bennert Kvarnström

 

 

Om vi bara kunde få våra lokalpolitiker att inse värdet av namnet Heffner och agera följdriktigt. Då skulle området längs vattnet få fortsätta heta just Heffners, så som det gjort i mer än 100 år -- tills för nåt år sen, vill säga, då några "förståsigpåare" fick för sig att döpa om området till Norra kajen.  :(

 

Och brons namn -- Heffnersbron -- skulle då hedra och lyfta fram historiska fakta kring Sundsvall, vilket i sin tur ökar turistintresset och främjar besöksnäringen.

 

Det går att ordna, om de bara vill det!

 

Och det vore verkligen kanoners, eller hur?     :D